W miniony weekend (24 - 25 listopada) w Warszawie miał miejsce hackathon HackYeah. Ja i mój team realizowaliśmy bardzo ambitny pomysł na aplikację dla osób cierpiących na niewydolność nerek lub cukrzycę. Jak później się okazało, właściwie apka mogłaby być używana przez każdego.

TL;DR: Pomaga śledzić co jemy, ile ma to wartości odżywczych i wody. Dla osób z takimi problemami zdrowotnymi, jakie wymieniłem wyżej, śledzenie przyjmowanych pokarmów czasem może być kwestią nie tylko odpowiedniego samopoczucia, ale nawet życia. Dlatego stworzyliśmy aplikację.

Idea

Użytkownik pobiera naszą aplikację, by zacząć kontrolować swoje nawyki żywieniowe. Nadchodzi czas pierwszego posiłku, wyjmuje telefon, odpala apkę. Robi zdjęcie jedzenia, wysyła. Po chwili dostaje odpowiedź - ‘zupa pomidorowa’. Użytkownik dopisuje 300 gramów wagi posiłku i zapisuje w bazie danych. Później może wybrać go z listy i sprawdzić jakie składniki odżywcze i ile wody znajdowało się w zjedzonym daniu, przekąsce lub napoju.

Rzeczywistość

Mając 24 godziny na zrealizowanie tak złożonego pomysłu nie udało się ukończyć go w stu procentach. Mimo to, w niedzielę rano byliśmy pod wrażeniem jak dużo udało się osiągnać! Co prawda, gdy aplikacja wysyłała zdjęcie pomarańczy, to najczęściej otrzymywała odpowiedź ‘Fruit’ lub “Citrus fruit”, ale hej! TO DZIAŁA!

Jak zacząłem rozpoznawać obrazy w Rubim

Coś tam słyszałem o Tensorflow, ale nie za wiele. Zgłębiłem się zatem w temat. Szybko znalazłem repozytorium tensorflow.rb. Pomyślałem ‘wow! świetnie! wszystko odpalę u siebie na komputerze i nie będzie problemu!’. Gdy próbowałem zainstalować Tensorflow na moim lapku i po raz trzeci system został kompletnie zawieszony, stwierdziłem, że musi istnieć inne rozwiązanie. Znalazłem AWS Rekognition.

Amazon Web Services udostępnia usługę rozpoznawania obrazów za darmo do 5000 requestów na miesiąc. Idealny plan na hackathon. Konto na AWS już miałem, więc musiałem tylko dodać tą usługę do użytkownika. Po drodze znalazłem całkiem przydatny artykuł na Medium.

Dodałem wygenerowane klucze do rails credentials (moim zdaniem super rozwiązanie), zainstalowałem gem aws-sdk i byłem niemal gotów do rozpoznawania obiektów na obrazach wysyłanych z aplikacji!

Ustaliliśmy, że będę otrzymywał obrazki zakodowane w base64. Dzięki temu mogłem zrezygnować z przechowywania obrazów w formie plików na serwerze, więc deploy na Heroku był o wiele prostszy i szybszy. Tak się złożyło, że Ruby świetnie sobie poradził z przekonwertowaniem base64 do bajcików, które chciał otrzymać AWS. A więc jedyne co musiałem zrobić to:

# app/controllers/concerns/file_converter.rb
module FileConverter
 def convert_file(base64)
  Base64.decode64(base64)
 end
end

Taki moduł includowałem w kontrolerze dla plików i wysyłałem na AWS (chamsko skopiowany z artykułu na medium):

# app/controllers/concerns/aws_caller.rb
require 'aws-sdk'

module AwsCaller
 def process_image(image)
  client = Aws::Rekognition::Client.new(
   access_key_id: Rails.application.credentials.aws_access_key,
   secret_access_key: Rails.application.credentials.aws_secret_key,
   region: 'eu-west-1'
  )
  resp = client.detect_labels(
     image: { bytes: image }
    )
  # resp.labels.each do |label|
  #  puts "#{label.name}-#{label.confidence.to_i}"
  # end
  resp.labels.first.name
 end
end

Jak widać w ostatnich linijkach zakomentowałem listowanie wyników i ich prawdopodobieństwa wystąpienia na obrazie i zwracałem tylko pierwszy rekord (z największym prawdopodobieństwa). Dla zdjęcia z pomarańczą resp.labels wyglądał mniej więcej tak:

Citrus Fruit-99
Lemon-98
Fruit-98
Plant-97
...

Cały kontroler odpowiedzialny za obsługę zdjęć wyglądał tak:

# app/controllers/api/files_controller.rb
class Api::FilesController < ApplicationController
 include Api::AwsCaller
 include Api::FileConverter

 def create
   picture = convert_file(files_params[:base])
   resp = process_image(picture)
   json_response("Successfully created file", true, resp, :ok)
 end

 private

 def files_params
  params.require(:file)
 end
end

json_response jest tutaj funkcją pomocniczą includowaną w ApplicationControllerze. To taki formater do zwracania ładnego JSONa.

Zdaję sobie sprawę, że kod tutaj napisany mógłby być lepiej uporządkowany, wrzucony pewnie do katalogu /lib, ale z racji tego, że powstał w 24h i rozpoznaje obrazy z dowolnego zdjęcia - jestem z niego zadowolony! :D

Mamy nazwę i co dalej?

Stwierdziliśmy, że nie ma co kombinować i zostaliśmy przy języku angielskim. Ułatwiło to bardzo sprawę, ponieważ znaleźliśmy NutritionixAPI, który jest fantastyczną usługą z ogromną bazą danych jedzenia i jego wartości odżywczych. Zapytania do API można pisać w naturalnym języku(!), więc (niestety dopiero po hackathonie to do mnie dotarło) użytkownik zamiast pisać wagi posiłku w gramach w osobnym polu, mógłby pisać po prostu ‘a cup of tea’ albo ‘bowl of tomato soup’. I to rzeczywiście działa! Oczywiście jeśli podamy gramy, wszystkie wartości odżywcze zostają przeliczone ile ich jest rzeczywiście w takiej ilości danego pokarmu. Rozwiązanie fenomenalne - wystarczyło tylko wysyłać do niego wynik rozpoznanego obrazu.

Krótka uwaga - wynik z AWS Rekognition wysyłałem spowrotem do aplikacji, tak aby użytkownik mógł skorygować, to co zostało wygenerowane - czasem zdarzało się, że wynikiem było po prostu “Food”, wtedy Nutritionix nie miał za wiele do powiedzenia. W takim wypadku użytkownik mógł manualnie wprowadzić nazwę posiłku i zatwierdzić.

Faraday

Do odpytywania zewnętrzengo API wykorzystałem gem Faraday. I tak, tutaj pozwoliłem już sobie na mały refactor po weekendzie, stworzyłem moduł Nutritionix:

# lib/nutritionix.rb
require 'faraday'
require 'json'

module Nutritionix
 module Caller
  def nutritionix_connection
   Faraday.new(:url => 'https://trackapi.nutritionix.com')
  end

  def search_for(meal)
   query = "#{meal.name} + #{meal.weight}g"
   conn = nutritionix_connection

   request = conn.post do |req|
    req.url "/v2/natural/nutrients"
    req.body = { 'query': query }
    req.headers['x-app-id'] = Rails.application.credentials.x_app_id
    req.headers['x-app-key'] = Rails.application.credentials.x_app_key
    req.headers['x-remote-user-id'] = '0'
   end

   JSON.parse(request.body)
  end
 end

 module Parser
  def parse_nutritionix_object(nutri_obj)
   data = nutri_obj['foods'][0]
   result = {
     calories: data['nf_calories'],
     total_fat: data['nf_total_fat'],
     cholesterol: data['nf_cholesterol'],
     sodium: data['nf_sodium'],
     total_carbohydrate: data['nf_total_carbohydrate'],
     dietary_fiber: data['nf_dietary_fiber'],
     sugar: data['nf_sugars'],
     protein: data['nf_protein'],
     potasium: data['nf_potassium'],
     water: data['full_nutrients'].select 
         {|data| data['attr_id'] == 255}[0]['value']
    }
  end
 end
end

Trochę sporo się dzieje, ale nie ma tu nic skomplikowanego. (attr_id == 255 dlatego, że takie id miała właśnie woda) W Nutritionix::Caller najpierw ‘ustanawiam’ połączenie z API i zwracam wynik zapytania (połączenie nazwy posiłku z jego wagą), a w Nutritionix::Parser porządkuję odpowiedź, żeby była bardziej przystępna dla aplikacji mobilnej. Nutritionix zwraca bardzo dużo informacji, których nie do końca potrzebowaliśmy w tym momencie, więc po prostu nie puszczałem ich dalej.

W kontrolerze wywoływałem tylko metody z modelu, które odwoływały się do modułu powyżej.

# controller meals_controller.rb
 def show
  json_response(@meal.name, true, 
         { meal: @meal, nutrients: @meal.view_nutrients }, :ok)
 end
# model meal.rb
 include Nutritionix::Caller
 include Nutritionix::Parser

 def view_nutrients
  parse_nutritionix_object(get_nutrients)
 end

 def get_nutrients
  search_for(self)
 end

Tym oto sposobem do apki leciały wartości odżywcze naszego posiłku :)